Endüstriyel Un

Ciabatta Roll Ekmeği

Malzemeler:

-2 bardak beyaz un
-¾ tatlı kaşığı instant kuru maya
-½ tatlı kaşığı tuz
-3çorba kaşığı süt, oda sıcaklığında
-¾ bardak su
-1 çorba kaşığı tereyağı, oda sıcaklığında
-1çorba kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

1. Eğer elle yapıyorsanız unu, tuzu ve kuru mayayı geniş bir kapta karıştırın. Oda sıcaklığındaki suyu, sütü, zeytinyağını ve önmayayı ilave ederek hamurunuzu 10 dakika yoğurun. Hamurunuz çok yumuşak ve çok az da cıvık olacaktır. Dolayısıyla, şekil verirken bol unla çalışmak gerekecektir.

2. Eğer mikser ile yapıyorsanız, mikserinize hamur yoğurma aparatını taktıktan sonra unu, tuzu ve kuru mayayı mikser kabına alın. Oda sıcaklığındaki suyu, sütü, zeytinyağını ve önmayayı ilave ederek hamurunuzu 6-7 dakika yoğurun. Hamurunuz çok yumuşak ve çok az da cıvık olacaktır. Dolayısıyla, şekil verirken bol unla çalışmak gerekecektir.

3. Hamurunuzu zeytinyağı ile yağlanmış geniş bir kaba alıp üstünü kapak veya streçfilm ile kapatın. Evin ılık bir yerinde 1 saat mayalanmaya bırakın.

4. Kabı ters çevirerek mayalanan hamuru, bolca un serpilmis tezgaha alın. Hamuru, gazını fazlaca indirmeden çok kalın olmayan bir rulo haline getirin ve keskin bir bıçak veya hamur kesme aletini bolca una batırıp 10 eşit parçaya ayırın. (Parçaların şekillerinin çok düzgün olmasi gerekli değildir). Bıçağınızı veya kesme aletini gerektikçe tekrar unlayın. Herbir parçayı iyice unlanmış parmaklarınızla nazik hareketlerle mısır unu serpilmiş fırın tepsisine alın.

5. 30 dakika daha mayalanması için bekletin.

6. Önceden ısıtılmış 220 derece fırında yaklaşık 15 dakika, ya da üstü iyice kızarana kadar pişirin. Eğer ekmeklerin üstü erken kızarırsa aluminyum folyo ile örtüp pişirmeye devam edin.